Teknik Hırdavat Nedir?

Teknik hırdavat, en küçük işleme tezgahlarından en büyük sanayi tesislerine kadar bütün endüstri kuruluşlarının ortak ihtiyacı… Demir, Çelik gibi metallerle birlikte bakır, alüminyum, ahşap, plastik ve sert plastikler gibi demir dışı malzemeler ve alaşımlı malzemeler gibi pek çok materyal, endüstriyel boyutlarda teknik hırdavat ürünleriyle işlenebiliyor. Diğer yandan sanayi tesislerinde kullanılan makinelerin imalatında ve yedek parçalarının tedarikinde de teknik hırdavat ürünleriyle karşılaşıyoruz. Bir de kalıp üretimi ve enjeksiyon işleri de düşünüldüğünde teknik hırdavatın kapsamının ne kadar geniş olduğu görülüyor.

Hırdavat denildiğinde genelde tel, çivi, vida, somun gibi metal eşyalar gelir.Teknik hırdavat ise daha kapsamlı bir alan… Ana başlıklarıyla bakacak olursak teknik hırdavat ürün grubunda şu kalemler bulunur :

 • Kesici takımlar,
 • Matkaplar,
 • Kılavuzlar,
 • Takım tutucular,
 • Tornalama ve freze takımları,
 • Kalıp elemanları,
 • Kalıp, iş parçası bağlama ve tezgah ekipmanları,
 • Kalıp parlatma malzemeleri,
 • Ölçü aletleri,
 • Makineler (Pah kırma makinesi, takım bileme makinesi, freze bileme makinesi gibi…),
 • El aletleri,
 • Aşındırıcılar.

Ek olarak soğutma sıvıları, endüstriyel yağlar ve yapıştırıcı, sabitleyici maddeler gibi bu ürünleri tamamlayan ve çalışma sırasında destekleyen kimyasallar dayar alır.

SANAYİ DEVRİMİ TEKNİK HIRDAVATIN BAŞLANGICI OLDU

Sanayi üretimi oldukça bu ürünlere duyulan ihtiyaç da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Hatta bu gruptaki alet ve edevatların gelişimi, sanayinin gelişimiyle paralel ilerliyor. Geçmişe baktığımızda insanların teknik hırdavat ürünlerinden yararlandığını görüyoruz. Fakat bu ürünler insan gücüyle kullanım için tasarlanmıştı ve basit makinelerle çalışıyordu. Ayrıca taş, ahşap, demir, döküm ve çelik gibi günümüzdekine göre daha yumuşak materyalleri işlemekte kullanılıyordu. Geçmişin teknik hırdavat kapsamına alınabilecek ekipmanları modern çeşitlerine göre zayıftı. Modern anlamda teknik hırdavat ürünlerinin sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Sanayi devriminin 18’inci yüzyılda gerçekleşmesiyle birlikte buharlı makineler üretimde yer almaya başladı. Bu gelişmeyle işgücü kullanımına göre üretim hacmi arttı. Bu makinelerin imalatında kullanılan parçalar ve malzemeler daha gelişmiş teknik hırdavat ürünlerine ihtiyaç duyulmasını gerektirdi. Makine üretimi için metal malzemelerin işlenmesi ve onarımı için torna tezgahları kullanımı yaygınlaştı. Frezeleme ekipmanları, diş açma ve diş çekme kılavuzları, vida ve somun üretimi için aletler geliştirildi. Daha uzun ömürlü ve verimli makineler geliştirmek için yeni materyaller de gündeme geldi. Örneğin paslanmaz çelik ve çeşitli alaşım metaller… Bu malzemelerin işlenmesinde görev alacak kesici takımlar da gelişti. Talaşlı imalatta kullanılan freze ve matkaplarda kullanılmak için karbür kullanımı da 19’uncu yüzyılda başladı.

Sanayi üretimi geliştikçe tüketim de arttı. Takip eden süreçte yeni endüstriler de oluşmaya başladı. 20’nci yüzyıla gelindiğinde otomotiv, havacılık, elektrikli eşyalar gibi endüstriler ortaya çıktı. Otomotiv endüstrisinde Henry Ford tarafından geliştirilen üretim bandı ile daha çok materyalin işlenerek üretim bandını besleyecek parçaların üretimi önem kazandı. Montaja dayalı üretim yaygınlaştıkça teknik hırdavat kullanımı beraberinde önem kazandı. Teknik hırdavat pazarında güçlü üretici firmalara sahip ülkelere baktığımızda bu ülkelerin aynı zamanda güçlü sanayi ülkeleri olması tesadüf değil.

TÜRKİYE’NİN İHRACATINDAKİ ARTIŞ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRDİ

Ülkemizdeki duruma baktığımızda cumhuriyetin kurulmasını takiben gelişen sanayi ile teknik hırdavata duyulan ihtiyacın da arttığını görmekteyiz. İthalatın sınırlı olduğu yıllarda ithal edilecek ürünlere eşdeğer parça üretmek veya olan parçayı ihtiyaç duyulan parçaya dönüştürmekte ustaların maharetlerini teknik hırdavat kullanımı sayesinde yansıttıklarını görürüz. 1980’li yıllarda başlayan ihracat hamlesini takiben yurt içindeki üreticilerin dünyaya açılmasıyla üretim arttı. Dünyayı takip eden sanayicilerimiz ihtiyaç duydukları teknik hırdavat ürün gamını da geliştirmek zorundaydı. CNC tezgahları gibi son teknolojileri fabrikalarında kullanan üreticiler uygun ürünlere ihtiyaç duymaktaydı.

Bu koşullar altında Hacı Bayram Akkel, zamanın en canlı sanayi bölgesi Topkapı, İstanbul’da Ata Teknik Hırdavat Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi’ni kurdu. 1983 yılında kurulan şirket kesici takımlar üzerine uzmanlaştı ve bu uzmanlığını günümüze kadar geliştirerek taşıdı. Sanayi kuruluşlarının büyümesine ayak uyduran Ata Teknik Hırdavat, 1998 yılında İkitelli Organize Sanayi Bölgesine taşındı. Takip eden süreçte şirket kalıp malzemeleri, endüstriyel kimyasallar, ölçü aletleri grupları dahil olmak üzere uzmanlığını geliştirdi. Satışını yaptığı ürün grubuna birçok markayı ekleyen Ata Teknik Hırdavat, geniş stoğu ile portföyünü büyüttü.

Ata Teknik Hırdavat, müşteri talepleri doğrultusunda ürün çeşitlerini arttırıyor. Uzman kadrosuyla müşterilerinin ihtiyaçlarını değerlendiren şirket, talep edilen kalitede ürünü makul fiyatlarla sunmak ilkesiyle çalışıyor. Ürün yelpazesini müşterilerinin ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde genişleten şirket, bayilik ve distribütörlük ağıyla Türkiye’nin farklı illerinde hizmet veriyor.

TÜRKİYE’DEN DOĞAN MARKA

Müşterilerinin güvenine layık olmaya çalışan Ata Teknik Hırdavat, yürüttüğü araştırmalarla yeni olanaklar da sağlıyor. Bu çalışmalarda şirketin vardığı son noktaysa Ata Teknik Hırdavat’ın kendi markası “Heikenei Tools” oldu. CNC kesici takım ve Takım Tutucu ürünleri markası Heikenei Tools, kızışan rekabet ortamında fiyatlarla birlikte kalitenin aşağı çekilmesi olasılığına karşı müşterileri korumak amacıyla kuruldu. Sektörde kullanılan ürünler çoğunlukla ithal ediliyor. Çünkü Türkiye’de bu ürünlerin üretiminin yapılmasını sağlayacak yeterli teknolojik altyapı bulunmuyor. İthal ürün kullanmak durumunda kalan müşteriler satın alma kararı verirken fiyatı ön planda tutuyor. Bu durum pazarda düşük kaliteli ürünlerin yaygınlaşmasına yol açıyor.

Yıllar içinde pazarda edindiği tecrübeyle Ata Teknik Hırdavat, hangi ürünün nerede üretildiği bilgisine sahip olmanın avantajıyla üretime başladı. İlk olarak Almanya’da bir firmayla anlaşan şirket Heikenei markası altında kesici takım üretimine başladı. İlerleyen süreçte şirket üretim ağını her ülkenin sahip olduğu fiyat/performans avantajı doğrultusunda geliştirdi. Mevcut durumda Ata Teknik Hırdavat; Türkiye başta olmak üzere Almanya, Çekya, Tayvan ve Güney Kore’de Heikenei markası için üretim yaptırıyor. Yüksek kaliteyi makul fiyatlarla tüketiciye ulaştırma vizyonuyla Heikenei Tools markası Türkiye dışında başka ülkelerden de talep ediliyor.

HEİKENEİ YERLİ ÜRETİME HAZIR

Şirketin sonraki hedefiyse bu süreçte kazandığı know-how ile yerli üretime geçmek. Sahip olduğu teknik bilgiyi yerli üreticilerle paylaşmaya hazır olan şirket, Türkiye’de üretilebilecek ürünlerde yerli üreticilerle iş birliği yapmaya hazır.

Ata Teknik Hırdavat’ın Heikenei markasını oluşturma çalışmalarını başlatan dinamik ise Türkiye’de son yıllarda gelişmekte olan ve yatırımların hız kazandığı havacılık, savunma ve otomotiv sektörleri… Bu sektörlerde faaliyet gösteren en büyük firmalara şirket halihazırda ürün tedarik ediyor. Bahsi geçen sektörlere ürün verebilmek firmalar için çok önemli. Yüksek kaliteyi talep etmelerinin yanı sıra bu sektörler sürdürülebilirliği önemsiyor. Ata Teknik Hırdavat, kendini ispatladığı bu süreçte Heikenei markasıyla başarısını bir adım ileriye götürecek.