Special Springs Teknolojisiyle Farklılaşıyor

 

Special Springs 1978 yılında İtalya’da yay imal etmek için kurulan bir firma ve yay üretimini halen sürdürüyor. Başlarda tel yaylar üreten firma zaman içinde kalıp yayını da ürün yelpazesine ekledi. Günümüzde ISO 10243 : 2010, US-NAAMS (Amerika standartları) ve JIS B 5012 standartlarında kalıp yayı imal ediyor. Ayrıca 1990’da üretimine başladığı nitrojen gazlı yay ile şirket teknolojik gücünü kanıtladı ve yeni ana iş kolu gazlı yay oldu. Special Springs güvenilir bir üretici olmasını tasarımları ile farklılaşan ve dağıtım ağının etkin olmasını amaçlayan bir şirket olmasına borçlu.

 

Kullanılan materyal ve özel tasarılanmış geometrisiyle kalıp yayları azami performans ve kalıcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Hatta yaylar en ağır yüklemenin yapıldığı anda dahi performansını koruyor. Ayrıca kataforez boya uygulanarak son katı atılan yaylar korozyona karşı dayanıklı, yani paslanmaya karşı dirençlidir. Kalıp yayı üretmek için şirket özel yay çelikleri kullanıyor ve en uygun çelik türünü geliştirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalardan faydalanıyor. Diğer yandan Special Sprins müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda istenilen profilde yay üretebilme kapasitesine sahip.

 

Special Springs kalıp yayları kullanım amacına göre uygun özellikte seçildiğinde ve önerilen sınırlar dahilinde kullanıldığında gayet uzun ömürlüdür. Hatta firma ortalama çalışma ve esneme koşullarında yayların minimum kullanım değerini verebiliyor. Ata Teknik Hırdavat internet sitesi üzerinden üretici firmanın vermiş olduğu kullanım değerlerine göre yay modelinin ömür bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Special Sprigns Ürünleri ve Özellikleri

Special Springs Türkiye, ülkemizde ihtiyaç duyulan ürünleriyle pazarda yer alıyor. Firma ülkemizde faaliyetlerini öncelikle Avrupa standartları ISO 10243’e uygun yayları pazarlayarak yapıyor. Yaylar bu standartların gerektirdiği yüksek seviyelerde hassaslık, dayanıklılık ve güvenlik ölçütlerini karşılamaktadır. ISO standartlarındaki yaylar, krom silikon alaşımlı ve yüksek gerilme dayanımı olan güçlü yay çeliğinden üretilir.

 

Kalıp yaylarında serbest uzunlukta tutarlılığı sağlamak için +/- 5 mm’ye kadar hata payı aralığı baz alınır. Öncelikli kullanım alanı kalıpçılık olan ürün; yüksek statik veya ağırlık yüklemekten kaynaklı baskılar gerektiren başka uygulamalar için de gayet uygundur. Bazen de azami kullanım ömrü için normal yayların yerine kalıp yayı görev üstlenir.

 

Special Springs ürettiği kalıp yaylarını boyarken havayı kirleten tehlikeli maddeleri içermen ürüleri kullanıyor. Elektroforetik yöntemlerle yapılan boyama işleminde ekonomik ve kalıcı bir son kat elde edilir. Üretimin bu aşaması ağır metaller, kurşun ve hava kirleticileri içermeyen ürünler kullanarak tamamlanır ve ürün paslanmaya karşı direnç kazanır. Kalıp yayı rengi aynı zamanda yayın hangi görevleri yerine getirebileceğini gösteren bir kodlama düzenidir.

 

Yaylar serisine göre aşağıdaki gibi kodlanmıştır:

 • G Serisi: Sarı Kalıp Yayı (Ekstra Ağır Yük)
 • R R Serisi: Kırmızı Kalıp Yayı (Ağır Yük)
 • B Serisi: Mavi Kalıp Yayı (Orta Yük)
 • V Serisi: Yeşil Kalıp Yayı (Hafif Yük)
 • VL Serisi: Açık Yeşil Kalıp Yayı (Ekstra Hafif Yük)

 

Special Springs Türkiye pazarında kalıp yaylarında marka olarak güçlü bir konumda ve bu başarı tesadüf değil. Yay üretiminde 40 yılı aşan tecrübesiyle Special Springs’i üstün kılan özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Sadece Special Springs’in tarifleri doğrultusunda üretilen alaşımlı yay çeliği kullanımı;
 • Çeliğin özelliklerini arttırmak için tasarlanan profillerin kullanımı;
 • Özel makinelerle yapılan yay sargısı işlemi;
 • Special Springs’in kendi geliştirdiği özeli ısıl işlem yöntemlerinin kullanımı;
 • Optimum dikey ve paralel hizalamayı garantilemek için yay uçlarının taşlanmasına ve kapanmasına gösterilen maksimum özen;
 • Çalışma koşullarındaki yük kayıplarında kayda değer bir düşüşü garantilemek için bütün yaylarda kullanılan bobin şekli;
 • Metal aşınmaya karşı direnci arttırmak için özel örseleme ve vuruş yöntemleri;
 • En iyi koruma, muhafaza etme ve tamamlamayı sağlamak için Special Springs’in özel ön-bakım ve toz kaplama uygulamaları;
 • Boyutsal uygunluğu ve hassasiyeti garantilemek için üretim aşamasında ve finalde yapılan yoğun kontrol.

 

Special Springs Türkiye piyasasında ayrıca uygun fiyatlarıyla tanınıyor. Special Springs kalıp yayı fiyatları için Ata Teknik Hırdavat ile iletişime geçiniz.