Bu bölümde Tampon Ve Halka Vida Mastar, Vida Mastarı, Metrik Vida Mastarları, Vida Tampon Mastarı, Vida Halka Mastar ürünleri ile ilgili ürünlerle ilgili okuma yapacaksınız.

Mastar Nedir?

Mastar talaşlı imalat ile işlenen ürünlerin istenen hassasiyete uygun olup olmadıklarını kontrol etmeye yarayan genelde çelikten taşlanarak üretilen hassas ölçü kontrol aletidir.

En genel anlamıyla Mastar ne demek diye sorulduğunda aklınıza gelmesi gereken ilk şey ölçünün doğruluğunu kontrol etmek için kullanılan araçtır.

Buradan yola çıkarak, eğer elinizde işlenmiş ya da işlemek üzere olduğunuz bir ürün var ve bunu doğru hassasiyetlerde işleyip işleyemediğinizi kontrol etmek istiyorsanız o ürünü kontrol etmek için doğru olan Mastar’ı alıp ölçüyorsunuz. Bazı durumlarda dişli veya düz olmayan konik ya da eşit olmayan yüzeyler için mastar kontrolü yapmak çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda Mastar Seti çözüm olarak sunuluyor. Mastar setinin içerisinde ölçünüzü doğrulayacak iki farklı mastar bulunur. Bu mastarlardan biri Geçer (Go) diğer Geçmez ( No Go) olarak adlandırılır. Geçer (Go) olan mastar bu delik veya dişli bölgeye uygunluk gösterir ancak sıkışmaz ve delikten geçer, Geçmez (No Go) ise delik veya dişte sıkışır ve sonuç olarak geçmez. Bu gibi ölçümü gözle yapılamayacak ürünlerde bu iki mastarın geçen ve geçmeyen aralıkları baz alınır ve bu aralıkta olduğu varsayılır, kontrolden geçmiş olur, hassasiyet aralığı onaylanır ve Mastar’a Uygun’dur denir.

Aynı zamanda mastarlarda sıkı geçme ve hassas geçme olarak mastar kontrolü yani hassasiyet kontrolü de yapılabilir. Eğer bir delik için mastar kontrolü yapıyorsanız ve delik hassasiyetinizin h7 toleransı veya h8 toleransında olduğunu düşünelim, bu hassasiyette delik içerisinde Geçer mastar ile kontrol yaptığınızda, mastar delik içerisinde el ile hissedilebilecek derecede ve “Boş Geçme” olarak adlandırılacak şekilde geçmemesi gerekir. “Sıkı Geçme” olarak adlandırdığı gibi zorlamadan yani kuvvet uygulamadan, kayarak delikten geçmesi gerekiyor. Eğer Geçer mastar delikten geçmezse delik ölçü hassasiyeti uygun değildir. Çok rahat veya boş geçerse de uygun değildir. Geçer Mastar delikten bahsedildiği şekilde geçtiyse sıra Geçmez Mastar’ı denemekte; Geçmez Mastar herhangi bir şekilde bu delikten geçmemelidir, eğer geçerse delik ölçünüz büyük yani hatalı ve toleransa dolayısıyla mastara uygun değildir.

Tüm Mastar Ürünlerimizi Buraya Tıklayarak görebilirsiniz.

Ölçü Aletlerimizi Görmek için Buraya Tıklayın.

Mastar nerede kullanılır?

Mastarlar özellikle yapılan işte aynı ölçüyü çıkarmaya çalışan üretim sahalarında, oluşabilecek ölçü hatalarını minimuma indirmek için kontrol amacıyla kullanılırlar. Seri üretimde kontrolünün hızlı bir şekilde sağlanmasından dolayı hem zaman hem de maliyetinin düşük olması açısından önemlidir.

Mastar aşağıdaki sektörlerde ve ürün gruplarında aklınıza gelebilecek her ürünün ve ölçü aletinin kontrolünde kullanılmaktadır.

Makine Parçaları,

Hassas hareketli parçalar,

Laboratuvar ürünleri,

Ölçü aletlerinin kontrolünde,

Talaşlı imalattan çıkan işlenmiş ürünlerde (Diş çekilmiş ürünlerde Mastar’a uygunluk talep edilebilir),

Torna ve Frezeleme makinelerinde işlenen ürünlerde.

 

İşlenen parça neden Mastar’a uygun olmayabilir?

  1. Parça doğru hassasiyette işlenmemiş olabilir; Bu, özellikle mastara uygun hale getirecek Finish operasyonunu yaptığınız Kesici takımınızın aşınmış olabileceğini anlamını taşıyor. Tezgahınızın Fener milinin veya Takım Tutucunuzun Hassasiyeti de bozulmuş olabilir. Takım Tutucu veya Takma uçlu Takım Tutucunuzun üretim hassasiyeti de yeterli olmayabilir. Bunların tamamını kontrol edip onayladıktan sonra Mastar’a uygun olmayışının sebebini diğer sebeplerde aramalısınız.
  2. İş parçası çizim esnasında yanlış çizilmiş veya eğer bir CNC tezgahta işlenmişse operatör hatası da olabilir. Bununla beraber iş parçasını işleyebilecek kalitede bir takım veya doğru kesme değerleri de verilmemiş olma ihtimali vardır.
  3. Mastar’a uygunluğu istenen işlenmiş iş parçasının mastar kontrolü yapılacak yüzeyinde toz, talaş veya emülsiyon veya yağlama ya da soğutma amaçlı kimyasallar da kalmış olabilir ki bunlar ölçüm sonuçlarını etkileyecektir.
  4. Yine kullanılan çeşitli kimyasalların ölçüm yapılacak yüzeyde kurumuş/donmuş olma ihtimalleri de mevcuttur.
  5. Ölçü kontrolü yaptığınız mastarın kalibrasyonu doğru olmayabilir. Özellikle Mastar gibi ölçü aletlerinin ve ürünlerin ölçülerini doğrulamada kullanılan kontrol ürünlerinin kalibrasyonlarını düzenli olarak yaptırmak ve her ihtimale karşı elinizde fazladan 1 adet daha mastar bulundurmak çok önemlidir. Aksi taktirde özellikle seri üretimde kalibrasyonsuz bir mastar ile kontrol ettiğiniz ve üretmeye devam ettiğiniz ürünler size çok büyük üretim maliyetlerine sebep olacaktır.

 

Mastar Çeşitleri

Mastarlar kendi içerisinde hassasiyetlerini doğruladıkları ürün grupları ve alanlarına göre farklılaşmaktadır.

 

Vida Mastarı Nedir?

Vida Mastarı kontrolü yapılacak diş ölçüsüne göre özel olarak taşlanmış dişe (hatveye) sahip ölçü kontrol mastarıdır. Genelde doğru diş kontrolü amacıyla Geçer Vida Mastarı ve Geçmez Vida Mastarı olarak ikili set şeklinde üretilir ve satılır. Vida mastarları kendi içinde de farklı diş ölçülerine göre çeşitlere ayrılır.

 

Tampon Mastar (Erkek Mastar) Nedir?

Tampon Mastar yani Erkek mastar, silindirik ve uzun bir çubuk şeklinde olup delik ve iç çaplarda ölçü kontrolü yapmak amacıyla kullanılan mastar çeşididir.

Tampon Vida Mastarı (Erkek Diş Mastarı) Nedir?

Tampon Diş Mastarı yani Erkek Diş mastarı diş çekilmiş deliklerde diş ölçülerinin hassasiyetini kontrol etmek amacıyla kullanılan mastar türüdür.

Diğer isimleri: Erkek Diş Mastarı, Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı

Tampon Vida Mastarı Tampon Diş Mastarı Erkek Vida Mastarı

Tampon Vida Mastarı, Tampon Diş Mastarı, Erkek Vida Mastarı, Tampon Geçer Geçmez Mastar

Metrik Tampon Vida Mastarı Nedir?

Metrik Tampon Vida Mastarı, genelde 6H Toleransında üretilen ve en çok tercih edilen mastar türüdür. Delik yani iç çapa çekilen dişlerin hassasiyet kontrolü için kullanılır. ISO 1502, DIN 13, BS 919-3, JIS B 0251 standartlarında üretilmektedir.

Diğer isimleri: Metrik Erkek Diş Mastarı, Metrik Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, Metrik Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, Metrik Delik Diş Mastarı

 

UNC Tampon Vida Mastarı Nedir?

UNC İngiliz Ölçü biriminde hassas taşlanarak üretilmiş ve yine UNC Delik yani iç çapa çekilen diş hassasiyet kontrolünü yapmak için üretilmiş hassas kontrol ölçü aleti elemanıdır. ANSI / ASME B1.16M Standartlarında üretilir.

Diğer isimleri: UNC Erkek Diş Mastarı, UNC Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, UNC Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, Unified Mastar

 

G Whitworth Boru Diş Tampon Vida Mastarı Nedir?

G Diş iç çap yani delik içinde bulunan dişlerinin ölçü kontrolü için üretilmiş erkek yani tampon mastar kontrol ölçü aletidir. Diş aralıkları Metrik dişlere göre daha seyrek olan ve yüksek basınca maruz kalmayacak alanlarda tercih edilen G Diş (hatve) yapısına göre üretilmiş Mastarlardır. ISO 228-2, BS 2779, JIS B 0202 standartlarında üretilebilir.

Diğer isimleri: G Whitworth Boru Diş Erkek Diş Mastarı, G Whitworth Boru Diş Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, G Whitworth Boru Diş Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, G Diş Mastar, Gaz Diş Mastar

BSW Whitworth Tampon Vida Mastarı Nedir?

BSW Delik yani iç çapa çekilen dişlerin hassasiyet ve toleranslarını kontrol etmek amacıyla hassas taşlanmış kontrol ekipmanıdır.

Diğer isimleri: BSW Whitworth Erkek Diş Mastarı, BSW Whitworth Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, BSW Whitworth Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, BSW Mastar

 

TR Trapez Tampon Vida Mastarı Nedir?

Trapez TR diş yapısına sahip dişer genellikle hareketli parçalarda kullanıldığı için bu Mastar türü Trapez TR Dişlerin kontrolünde kullanılır.

Diğer isimleri: Trapez Erkek Diş Mastarı, Trapez Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, Trapez Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, TR Trapez Diş Mastarı

 

NPT Amerikan Boru Diş Tampon Vida Mastarı Nedir?

NPT Dişlerin diş ve hassasiyet kontrolünde kullanılan Mastarlardır.

Diğer isimleri: NPT Amerikan Boru Diş Erkek Diş Mastarı, NPT Amerikan Boru Diş Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, NPT Amerikan Boru Diş Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, NPT Diş Mastarı

 

NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Tampon Vida Mastarı Nedir?

NPTF Diş yapısının kontrolünde kullanılan Erkek yani Tampon Vida Mastar çeşididir.

Diğer isimleri: NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Erkek Diş Mastarı, NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı.

 

R Whitworth Boru Diş Konik Tampon Vida Mastarı Nedir?

R Whitworth Dişlerin kontrolünde kullanılan Erkek yani Tampon Vida Mastar Çeşitlerinden biridir.

Diğer isimleri: R Whitworth Boru Diş Konik Erkek Diş Mastarı, R Whitworth Boru Diş Konik Erkek Geçer Geçmez Diş Mastarı, R Whitworth Boru Diş Konik Tampon Geçer Geçmez Diş Mastarı, R Diş Mastar.

 

Halka Diş Mastarı (Dişi Diş Mastarı) Nedir?

Halka Diş Mastarı yani Dişi Diş Mastarı Dış çapa veya silindirik çubukların dışına çekilen dişlerin hassasiyetinin kontrolü için kullanılan mastar türüdür.

Diğer isimleri: Dış Çap Diş Mastarı, Dişi Diş Mastarı, Delik Diş kontrol Mastarı, Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı.

Halka Vida Mastarı Halka Diş Mastarı, Dişi Geçer Geçmez Mastar

Halka Vida Mastarı Halka Diş Mastarı, Dişi Geçer Geçmez Mastar

 

Metrik Halka Vida Mastarı Nedir?

Metrik dış çap dişlerinin toleranslarını doğrulamak için üretilmiş hassas kalite kontrol ölçü aleti elemanıdır. Genelde en çok 6g toleransında üretilir ve satılır ancak özel toleranslarda da üretimi mümkündür.

Diğer isimleri: Metrik Dişi Diş Mastarı, Metrik Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, Metrik Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı.

 

UNC Halka Vida Mastarı Nedir?

UNC Diş yapısına uygun tolerans ve kalite kontrol mastarıdır.

Diğer isimleri: UNC Dişi Diş Mastarı, UNC Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, UNC Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı.

 

G Whitworth Boru Diş Halka Vida Mastarı Nedir?

G Diş (Whitworth) silindirik parçaların dış çapına çekilmiş dişlerin toleransını kontrol etmek amacıyla üretilen mastar çeşididir.

Diğer isimleri: G Whitworth Boru Diş Dişi Diş Mastarı, G Whitworth Boru Diş Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, G Whitworth Boru Diş Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı, G Diş Mastar, Gaz Diş Mastar.

 

BSW Whitworth Halka Vida Mastarı

BSW Diş (Whitworth) diş çeşidi için toleransı kontrol etmek için üretilmiş ölçü aleti elemanıdır.

Diğer isimleri: BSW Whitworth Dişi Diş Mastarı, BSW Whitworth Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, BSW Whitworth Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı, BSW Mastar.

 

TR Trapez Halka Vida Mastarı

Trapez diş yapısına göre üretilmiş dış çapta bulunan dişlerin toleransını kontrol etmek için üretilen hassas mastarlardır.

Diğer isimleri: Trapez Dişi Diş Mastarı, Trapez Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, Trapez Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı, TR Trapez Diş Mastarı.

 

NPT Amerikan Boru Diş Halka Vida Mastarı

NPT Amerikan Diş mastarlardır.

Diğer isimleri: NPT Amerikan Boru Diş Dişi Diş Mastarı, NPT Amerikan Boru Diş Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, NPT Amerikan Boru Diş Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı, NPT Diş Mastarı.

 

NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Halka Vida Mastarı

NPTF Dişler için üretilmiş delik veya iç çap diş mastarlarıdır.

Diğer isimleri: NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Dişi Diş Mastarı, NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, NPTF DrySeal Amerikan Boru Diş Konik Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı.

 

R Whitworth Boru Diş Konik Halka Vida Mastarı

R Whitworth dış çap dişleri için üretilmiş halka vida mastar çeşididir.

Diğer isimleri: R Whitworth Boru Diş Konik Dişi Diş Mastarı, R Whitworth Boru Diş Konik Dişi Geçer Geçmez Diş Mastarı, R Whitworth Boru Diş Konik Halka Geçer Geçmez Diş Mastarı, R Diş Mastar.

 

Mastar Kalibrasyonu

Ürünlerin veya ölçü aletlerinin hassasiyetlerini doğrulayan Mastarların kontrolünün nasıl yapılıyor olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Mastar Kalibrasyon cihazları ile Mastar Kalibrasyonu yapılır. Bu cihazlar da yine Mastarlar gibi hassas ölçülü parçalara ve hassas elektronik ölçüm yapabilen devre ve modüllere sahiptir. Sadece bu cihazları belirli zaman aralıklarında kalibre etmek amacıyla yine belirli mastarlar kullanılmak zorundadır. Ancak elektronik ölçüm sistemlerde mekanik parçalara göre daha farklı hata önleme yazılı ve sistemleri mevcuttur.

Tampon ve Vida Mastar kalibrasyonları firmamız tarafından tedarik edilmektedir. Firmamızdan ürün alırken lütfen ürünlere ait kalibrasyon belgeleri talep ettiğinizi bildirin. Mastar Kalibrasyon sertifikaları için ayrıca fiyat teklifi verilecektir.

 

Vida mastarlarının yukarıda belirtilen tüm ölçülerini Ata Teknik Hırdavat’tan uygun fiyatlı olarak tedarik edebilirsiniz.