Karbür Uçların Hammadde Analizi

 

Karbür bıçak günümüzde mükemmel performansı ve geniş kullanım alanıyla en önemli kesici işleme bıçağıdır. Ancak günümüzde materyal kaynaklarının artmasıyla, birbirini takip eden her türlü kesici yüzey gelişti ve kübik bor nitrür bıçaklar ilk sıraya yerleşti. Karbür bıçaklar ve kübik bor nitrür bıçaklar; yüksek sertlik, yüksek aşınma direnci ve ısı istikrarı iyi şekilde olmak üzere pek çok olumlu özellikle toz metalürjisi yardımıyla üretiliyor.

 

Karbür freze bıçakları ısıya dayanıklı çelik, paslanmaz çelik, yüksek manganez çeliği, takım çeliği ve pek çok materyali keserek işlemekte kullanılır. Kübik bor nitrür bıçak temel olarak gri dökme demir, aşınmaya dayanıklı dökme demir, yüksek sertlikteki materyal çeşitlerinin kesilerek işlenmesinde kullanılır.

 

Her ne kadar kübik bor nitrür yüzeylerin kesiciliği semente karbür bıçaklardan yüksek olsa da; kırılganlığı, semente karbüre göre gücünün ve tokluğunun zayıf olması daha az tercih edilmesinin nedenidir. Ayrıca kübik bor nitrür kesiciler darbe yüklemesi altında aralıklı yüzey işlemek için uygun değildir. Ek olarak yumuşak demir alaşımlı materyallerin işlenmesinde kullanıldığında kolaylıkla uzun talaşlar üretiyor, iş parçasından talaş kaldırırken bıçağın ön yüzünde çizilmeler ve parça kopabiliyor. Bu durum kesim gücünde dalgalanmalara neden olabileceği gibi bıçağa da hasar verebiliyor.

 

Karbür kesiciler ve kübik bor nitrit kesicilerin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları mevcut. Özel işleme süreçlerinin gerektirdiği ihtiyaçlara göre uygun bıçağı seçmek işleme kalitesini ve verimliliğini arttırır.

 

Karbür freze bıçakları ve takma uçlu takım tucular için uç (insert) kullanım alanları:

 1. Ayakkabı,Şişe, Plastik ve Metal Enjeksiyon kalıp ve benzeri her türlü metal kalıp işlemesi,
 2. Çeşitli metal ve metalik olmayan iş parçalarının, kalıplarının işlemeleri,
 3. Döküm ve çelik döküm, tersaneler, otomobil fabrikaları gibi iş alanlarında döküm, dövme ve kaynak işlemleri sırasında parça üzerinde oluşan yanık, çapak, kaynak izlerini temizlemekte,
 4. Çeşitli mekanik parçalarda pah kırma, boru temizleme, makine parçalarının iç yüzeyini temizlemede,
 5. Otomotiv motoru fabrikalarında pervane gibi parçaların hafif onarımlarında.

 

Karbür kesici takımları endüstrisinin Dünya’da gelişmesini hızlandıran dört etkeni de göz önüne almakta fayda var:

 

 1. Endüstriyel sistemin aşama aşama gelişimi:

  1980’li yılların erken döneminde dünyada yıllık semente karbür üretimi çıktısı 15 bin ton olarak gerçekleşmişti. 21. yüzyılda dünyanın yıllık semente karbür üretimi 38 bin tona ulaştı

 

 1. Üretim ekipmanları ve süreçleri teknolojisinin süren gelişimi:

  Son yıllarda Dünya’da hızla gelişen semente karbür imalatı endüstrisi için ekipman üretimi sektörü de paralelinde gelişti. İşimizi kolaylaştıran freze ekipmanları, verimli küresel uçlu frezeler, sprey kurulama granülosyonu, yüksek hassasiyetli presler, basınçlı sinterleme fırınları, taşlama, kaplama ve bir dizi halinde gelişmiş ekipmanlar ve işleme teknolojisi birbirinden farklı üreticiler tarafından uygulanmaktadır.

 

 1. Geniş skala ve gruplar halinde imalat girişimlerine başlanması:

  Dünya’da güçlü yerel sert alaşım imalat girişimleri, kendi imalat kapasitelerini ölçek olarak genişletmeye devam ediyor. Aynı zamanda bir grup yeni girişimci, Özellikle kişisel girişimleriyle küçükten büyüğe pek çok özel girişimci, temel ürünlerin imalatından başlayarak; yüksek değer katılmış imalat ve gücünün gelişimi devam eden karbür ürünler gibi derin işlemeli imalata varana kadar geniş bir alanda faaliyet gösteriyorlar.