Karbür ile üretim daha kolay

 

Spot: Talaşlı üretim tezgahlarında kullanılan karbür (elmas) uçlar delme, tornalama, talaş kaldırma ve talaş kaldırarak şekillendirme işlemlerinde önemli görevleri yerine getiriyorlar.

 

Talaşlı imalat olarak bilinen, takım tezgahlarında işlenen malzemeleri endüstriyel ürün haline dönüştüren süreçte karbür uçlar en uygun sonuca ulaşmayı sağlıyor. Karbür freze ile tek ucun kullanılmasıyla sürekli kesme-delme yapılabildiği gibi birden çok uç kullanılarak frezeleme işlemleri de yapılıyor. CNC (Computer Numerical Control – Sayısal Kontrollü Bilgisayar) tezgahında üretime alınacak malzemenin yapısı ve uygulanacak işleme göre karbür uç çeşitleri de değişiklik gösteriyor. Ne kadar hassas programlanmış kaliteli bir panel ve program kullansanız dahi kullansanız, tezgahınız ne kadar kaliteli de olsa süreç karbür (elmas) ucu ile şekilleniyor. Şimdi talaşlı imalatta karbür uç kullanımından başlayarak sürecin tamamına göz atalım.

 

Karbür (elmas) uç nedir?

Karbür frezeyi tanımlamaya başlamadan önce “karbür”ün dolayısıyla karbür ucunun ne olduğuna ve hangi ihtiyaçları karşıladığına bir göz atalım. Kimyasal olarak karbür, karbon-hidrojen bileşiklerinin dışında, karbonun kendine daha az elektronegatif bir elementle oluşturduğu iki değişkenli bileşik olarak tanımlanıyor. Yaygın olarak kullanılan karbürler kalsiyum, tungsten, silisyum, bor ve demir kullanılarak elde edilir. Sinterlenerek sertleştirilen karbürler, karbür ucu olarak çeşitli malzemelerin işlenmesini sağlar.

 

Endüstriyel talaşlı üretimde yaygın olarak kullanılan takım tezgahı çeşidi olan frezeler 19’uncu yüzyılın sonunda kullanılmaya başladı. Ekseni etrafında dönen kesici takım aracılığıyla işlenecek materyalden parça alarak ya da talaş kaldırarak şekil vermek üzere tasarlanan karbür uçların kullanımıyla üretim hacimleri ve kalitesi arttı.

 

Karbür uç ile işleme ise kesme, delme, tornalama, frezeleme ve tesfiye işlemlerinin yapıldığı tezgahlarda ahşap, metal, plastik, taş türleri ve demir dışı malzemeler gibi materyallerin karbür uçlarla işlenmesidir. Talaş kaldırma yöntemiyle üretilen işlenmiş ürünler bir çok endüstriyel uygulamayı güçlü yapısıyla mümkün kılıyor. Frezeleme işleminde karbür kullanımı 1930’lu yıllarda Fransa’da başlıyor. Takım tezgahlarında sert ve güçlü bir kesici malzemeye duyulan ihtiyaçla karbür kullanımı gündeme geliyor. Elde edilen ürünlerin başarısı ile imalat tezgahlarında kesme takımı olarak karbür freze kullanımı yaygınlaşıyor.

 

Karbür (elmas) ucu uygun bir seçenek

Metal işleyerek parça üretimi yapan firmalar başta olmak üzere günümüzde karbür uçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü freze işleminde karbür (elmas) uç kullanmak aynı zamanda uygun bir seçenek. İlk bakışta sert materyalleri kesmek ve onlardan parça kaldırarak şekil vermek için yüksek karbon oranıyla elmas en ideal element olarak görünebilir. Fakat çoğu malzemeyi işlemek için elmas kadar sert ve pahalı bir materyal gerekmiyor. Ayrıca maliyetin yükselmesi ile tezgahta işlenecek ve ekonomik olarak karlı olabilecek materyal çeşidini de azaltıyor. Karbür freze fiyatları dikkate alındığında üretim maliyetlerinin işletmeler için daha uygun noktalara geldiği görülmektedir. Böylece günümüzde dökme demirden çeliğe, sertleştirilmiş metallerden alüminyuma kadar günümüzde en yaygın kullanılan endüstriyel malzemeler karbür uçlar ile işleniyor.

 

Karbür matkap ucu ile malzemenin yapısına uygun işlem

Günümüzde CNC tezgahları hassas ölçümlü ve detaylı ürünler işlerken karbür matkap ucunun sunduğu avantajlardan da yararlanıyor. Otomatik olarak yapılan üretimde CNC tezgahları delme işlemi yapılırken tek uç ile sürekli aynı işlemi tekrarlanıyor. Bu durumda ucun ısınması, yıpranması, şeklini kaybetmesi veya çatlaması gibi çeşitli olumsuzluklarla karşılaşılabilir. İşlenen materyalin yapısı ve başta sürtünme nedeniyle ucun yıpranması nedeniyle üretimin ilerleyen aşamalarında delik derinliği ve genişliği farklılık gösterebilir. Karbür matkap ucu kesme değerlerini internet sitemizde görebileceğiniz gibi sert metallerin işlenmesi için içten soğutmalı modelleri de bulabilirsiniz.

 

 

Karbür matkap devir ilerleme kontrolünüz altında

Karbür devir ilerlemede karbür matkap ucu kullanımı ve tezgahlarda yapılan delme işlemlerinde önem kazanan bir konu. Kullanılan materyalin türüne, işlem sırasında gösterdiği mukavemete göre istenilen devir ve ilerleme gibi ayarlamalar yapılabiliyor. Bunu gerçekleştirmek için işlenecek materyale hakim olmak gerekiyor. Örneğin alüminyum alaşımlı döküm malzemede kesme hızı ve çapını internet sitemizden ulaşabileceğiniz tablolar yardımıyla belirleyerek karbür matkap devir ilerlemesini kontrol altına alabilirsiniz.