Elmas Uç | Detaylı Ürün İncelemesi

Elmas uç, kesici takım tezgahlarında kullanılan kesici takım malzemesidir. Bu uçlar özellikle torna tezgahlarında, üniversal freze makinelerinde, dik işlem yapan tezgahlarda, CNC tezgahlarında ve torna tesfiye işlerinde kullanılır. Tecrübesi, bilgisi ve emeğiyle çalışan ustaların başarılı ürünler çıkarmasını sağlayan aletler arasında elmas uç da yer alır.

Elmas Uç Nedir?

Takım tezgahlarında kesme, şekillendirme ve delme işlemlerini gerçekleştirmekte kullanılan, talaş kaldırma sırasında körelmeye karşı dayanıklı olan hassas kesicilikte uçlardır. Elmas uçlar işlevsel parçalarında tanecikler halinde elmas barındırırlar. Elmas en sert malzeme olduğundan aşınmaya karşı dayanıklıdır. Metalik bir bağlayıcıyla sinterlenmiş elmas parçacıklarından oluşan kompozit bir malzeme şeklinde tanımlayabileceğimiz elmas uçların üstün kullanım özellikleri bulunmaktadır. Elmas uç nedir diye sorulduğunda uzun kullanım ömrüne sahip, daha az hareketle daha fazla kesme olanağı sağlan malzeme yanıtını alırız.

Diğer yandan kesim işlemindeki gücü daha az dönme hareketi gerektirdiği için bu ürün ile çalışma sırasında ortaya daha az ısı çıkar. Çalışma sırasında elmas uçlar işlenen parçayla kimyasal etkileşime girmezler ve işlenen materyalin köşelerini aşındırmazlar.

Neden Kullanılmalı?

Yapısında yeryüzündeki en sert ve kesici maddeyi barındıran elmas uçlar, materyalin işlenmesi sırasında gösterdikleri güç ve hassasiyet nedeniyle tercih edilmektedir. Takım tezgahında başarılı sonuçlar elde etmek için en sert maddeleri ve materyalleri kolaylıkla kesebilen elmas uçlardan yararlanabilirsiniz. Sadece kesim değil delme işlemlerinde de başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Neden elmas uç kullanılmalı sorusunu şöyle de yanıtlanabilir: “Yüksek silikonlu alüminyum, metal matris kompozitleri (MMC) ve karbon fiber takviyeli plastikler (CFRP) gibi demir içermeyen malzemelerin işlenmesinde kullanılır. Kesme sıvısı yardımıyla bu uçlar, titanyum süper ince talaş işleme uygulamalarında yer alabilir.”

Elmas Uç Çeşitleri

Elmas uç çeşitleri kullanılacak malzemeye ve yapılacak işleme göre değişir. Temelde tornalama ikiye ayrılır. Ayrıca işlenecek malzemeye göre çeşitleri değişiklik gösterir. Malzemeye uygun üretilmiş uç ile materyali işlemek daha uygun olacaktır. Ayrıca yapılacak kesimin açısına göre geniş açılı uçlar ya da dar açılı uçlar bulunmaktadır. Bu nedenle çeşitleri şekillerine göre de değişiklik gösterir.

Elmas Uç Fiyatları

Elmas uç fiyatları için satış ekibimizden destek alabilirsiniz.

 

Karbür Uç

Karbür uç takım tezgahlarında çelik çeşitlerinin, dökme demir, yüksek ısıda elde edilmiş alaşımların ve demir içermeyen materyallerin işlenmesinde kullanılır. İçeriğinde karbür parçacıkları bulunan bu uçlar, tezgahlarda parçaların ve materyallerin hızla işlenmesini sağlar. Metal parçaların işlenmesinde karbür uçlarla daha pürüzsüz bir yüzey elde edilir ve  üretim temiz bir şekilde tamamlanır. Yüksek hızlı çelik uçlarla kıyaslandığında karbür uç, yüksek ısılarda daha kalıcıdır; keskinliğini ve gücünü korur. Karbür uç modern tezgahlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karbür Matkap Ucu Özellikleri

Gelişmiş matkap uçlarında karbürün avantajlarından faydalanılarak karbür matkap ucu özellikleri ileri taşınmıştır. Karbür matkap ucu kullanımıyla daha derin delikler açılabildiği gibi daha sert ve zor malzemeler de işlenmeye başlamıştır. Delik açma işleminde karbür matkap ucu delik çapının her delme işleminde aynı olmasını sağlar. Tolerans aralıklarının dar olduğu uygulamalarda karbür matkap uçları ile en iyi sonuç elde edilir. Ayrıca normal matkap ucunun çapına oranla delmesinin mümkün olmadığı derinliklere ulaşmak karbür matkap ucu ile mümkün. Karbür matkap ucu kullanımının başlamasıyla ürün işleme sürecinde güvenlik yükselmiş ve üretim ekonomisi artmıştır. Yüksek delik kalitesi karbür matkap ucu özellikleri arasında ön plana çıkar.