Derinlik Kumpası Nedir?

Üretim, talaşlı imalat ve mühendislikte bir delik, kanal, basamak veya olukların derinliğini ölçmekte kullanılan hassas ölçüm aletine derinlik kumpası denir. Genellikle T cetveline benzer şekildeki gövdesiyle ve bu gövde içindeki yuvasından uzayan çubuk veya cetvel ile bilinir. Okunacak değer gösterge kadranı, dereceli bir ölçek, analog sayaç veya dijital ekranda görülür. Derinlik ölçme kumpası, dijital ve saatli olarak da kullanılabilir. Derinlik Kumpası, delik kumpası, Mitutoyo Derinlik Kumpası, insize derinlik kumpası

 

Otomobil lastiklerinin diş derinliklerini ölçen basit modellerden, çok hassas değerleri düşük toleranslarla ölçümleyen gelişmiş modellere kadar değişik modelleri bulunur. Günümüzde gelişmiş dijital çeşitleri de mevcuttur. Bazı dijital derinlik ölçme kumpası modelleri toplanan verileri bilgisayara aktarabilmek için çıkış portuna sahiptir.

 

Gelişen teknolojiye ayak uyduran bu cihaz önemini korumayı sürdürmektedir. Sanayi üretiminde hata paylarının azaldığı, toleransların düştüğü, değerlerin giderek daha hassaslaştığı ve ürünlerin detaylarının arttığı günümüz koşullarında… Bu durumun başlıca nedeni dar ve derin deliklerde dahi verimli ölçümler yapabilmesidir. Örneğin bir cetvelin ya da şerit metrenin giremeyeceği çaptaki deliklerde yüksek detaylı ölçüm derinlik kumpası yardımıyla yapılır.

 

Derinlik Kumpası Çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.

 

Videoda insize Dijital derinlik kumpası hakkında bilgi verilmiştir.

Derinlik Kumpası Hassas Ölçüm Çözümleri Sunuyor

 Takım tezgahlarında her adımda ölçme işlemi önem taşıdığı için imalathanelerde mutlaka bulunması gereken cihazlar arasında derinlik kumpası da yer alıyor. Derinlik ölçümünün detaylarını incelerken “Derinlik kumpası nedir, derinlik kumpası nasıl kullanılır” gibi soruları cevaplandırarak ayrıntılarına bakacağız.

 

Derinlik Kumpası Nasıl Kullanılır?

Öncelikle aletin yapısına kısaca değinmekte fayda var. Önceden cihazın T cetveli benzeri bir görünümü olduğunu belirtmiştik. Sağa ve sola uzanan birbirine paralel, yatay ve düz bu iki kol ölçüm yapılacak düzlemin başlangıcına konumlandırılır. Bu iki kolun ortasında dikey konumlanmış cetvel bulunur. Cihazın kolları sabitlendikten sonra cetvel, ölçüm yapılacak derinliğe salınır. (Bazı modellerde ölçüm için uç da kullanılır.) İki kolun ortasındaki yüzeyden okuma yapılır. Dijital modellerde ekran genellikle bu bölgede olur.

 

Okuma yapmadan önce cetveli ya da ölçüm ucunu sabitlemek gerekir. Bunun için sıkıştırma vidasıyla sabitleme yapılır. Doğru ölçüm yapmak için taban ve ölçüm yüzeylerini kontrol ekmekte fayda vardır. Yüzeylerde kir, toz veya talaş kalıntıları ya da çapak olmadığına dikkat edilmelidir. Derinlik ölçümü için çeşitli boyutları bulunan cihaz, matkap yardımıyla açılmış deliklerin derinliklerini verebilir. Ya da iş parçası yüzeyindeki kör delikleri ölçmekte kullanılır. Bazı küçük iş parçalarının yüksekliğini ölçmek de mümkündür.

 

Kumpas ile Derinlik Ölçmek

Sürgülü kumpas ya da verniyerli kumpas hatta çoğu dijital kumpas modelleri ile de kabaca derinlik ölçümü yapılabilir. Bunun için kumpasın dibindeki derinlik ölçme çubuğundan yararlanılır. İlk önce hareketli çeneyi sabitleyen vida gevşetilir. Sabitleme vidası tepe noktasına getirilir. Sonra aletin altındaki derinlik ölçüm ucu yüzey ve ölçüm yapılacak derinlik arasında konumlandırılır. Sonra sabitleme vidası sıkılarak kumpas ölçüm alanından alınır. Böylece değer okunabilir. Değer okunurken ana değer ve verniyer değerinin toplamı dikkate alınır.

 

Derinlik Kumpası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanım sırasında derinlik ölçme kumpaslarının hassas ölçüm aletleri olduğu göz ardı edilmemelidir. Özellikle dijital derinlik kumpası atölye ortamındaki zor koşullara uyum sağlayacak şekilde üretilir. Her ne kadar yağ, toz, su ve soğutma sıvısına dayanıklı olarak üretilmiş olsalar da derinlik ölçer kumpası gibi cihazların kullanımına ve korunmasına özen gösterilmelidir. Taban ve ölçüm yüzeylerinin yıpranmasına karşı dikkatli olunmalıdır.

 

Ata Teknik Hırdavat bu ürün grubunda geniş bir çeşitlilik sunuyor. Şirketin satışını yaptığı mekanik ve dijital derinlik ölçer kumpasları arasında Mitutoyo, Yamayo, Shan, Asimeto ve İnsize markaları yer alıyor. Dünyanın önde gelen güvenilir ölçüm cihazı imalatçılarının ürünleri değişik aralıklarda ölçüm seçeneklerini kapsıyor. Şimdi markalar ve bu gruptaki bazı ürünlerine kısaca göz atacağız.

 

Yamayo Dijital Diş Derinlik Kumpası

Ölçüm aletlerinin üretiminde deneyimiyle öne çıkan bir firma Yamayo… Asyalı üretici uygun fiyata kaliteli ölçüm cihazları imalatı ile biliniyor. Ata Teknik Hırdavat ise şirketin C108-0254 kodlu ürününü pazara sunuyor. Ürünün ölçüsü 0 ile 25,4 mm aralığında bulunuyor. Dönüştürecek olursak ölçüm aralığının bir inç ya da bir parmak olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca cihazın hassasiyeti mm’nin yüzde biri iken toleransı ise ±0.03 mm olarak belirtiliyor.

 

Shan Derinlik Kumpası Ürünleri

Ata Teknik Hırdavat ürünleri arasında başka cihazları da yer bulan Shan markasının mekanik ve dijital derinlik ölçüm kumpasları da satışa sunuluyor. Marka Çinli ustaların üretim becerileriyle Kuzey Amerikalı tasarımcıların kalite ve teknolojik birikimini ürünlerinde buluşturuyor.

 

C103 Derinlik Kumpası

SHAN C103 DERİNLİK KUMPASI

SHAN C103 DERİNLİK KUMPASI

Shan tarafından üretilen mekanik derinlik ölçüm aleti grubudur. Shan’ın C103 serisi 0-150 mm (C103-1502), 0-200 mm (C103-2002), 0-300 mm (C103-3002) ve 0-500 mm (C103-5002) ölçüm aralığındaki ürünlerden oluşuyor. Cihazların hassasiyeti ise mm’nin yüzde ikisi kadar.

 

C108 Dijital Derinlik Kumpası

YAMAYO C108 DİJİTAL DİŞ DERİNLİK KUMPASI

YAMAYO C108 DİJİTAL DİŞ DERİNLİK KUMPASI

Sertleştirilmiş çelik cetvelinin yanı sıra dijital ekranı ile dikkat çeken bir model gurubu C108 Shan tarafından geliştirildi. Ekranda inç ve mm ayar tuşu bulunuyor. Açma kapama tuşunun beraberinde cihazın sıfırlama tuşu da bulunuyor. Sabitleme vidası ürünlerde standart olarak mevcut. Ölçüm aralıkları ise 0-150 mm (C108-150), 0-200 mm (C108-200), 0-300 mm’den (C108-300) oluşuyor. Ürünleri hassasiyeti ise mm’nin yüzde biri kadar.

 

Asimeto Derinlik Kumpası Ürünleri

Genç bir firma olan Asimeto ürettiği güvenilir ve yüksek performanslı ölçüm aletleri ve cihazları imalatına odaklanmıştır. Ölçüm çözümleriyle öne çıkan firmanın hedefi ise kaliteli ürünleri müşterilerine beklediklerinden daha uygun fiyatlarla sunmak…

 

AS-321 Mekanik Derinlik Kumpası

ASIMETO AS-321 MEKANİK DERİNLİK KUMPASI

ASIMETO AS-321 MEKANİK DERİNLİK KUMPASI

Asimeto’nun ürettiği temel mekanik verniyerli derinlik ölçme kumpası ürün grubunu oluşturur. Taban ve ölçüm yüzeyleri sertleştirilmiş ve mikro leplenmiştir. Böylece ölçüm yüzeyleri hassas bir ölçümün doğrulukla yapılabilmesi için zemin oluşturur. Bu modelde üst kilitleme vidası bulunmaktadır. Kapasitesine göre 0-150 mm (AS-321-06-2), 0-200 mm (AS-321-08-2) ve 0-300 mm (AS-321-12-2) olan üç ürün bulunmaktadır.

 

AS-322 Tek Kanca Mekanik Derinlik Kumpası

ASIMETO AS-321 MEKANİK DERİNLİK KUMPASI

ASIMETO AS-321 MEKANİK DERİNLİK KUMPASI

Derinlik ve iç kanal pozisyonları için hassas ölçüm yapabilmek amacıyla özel ayarlanmış çene açıları ile üretilmiştir. Hareketli çenenin iki tarafından da ölçüm yapmak mümkündür. Özel tasarlanmış kızak yapısı çene hareketlerini kolaylaştırır. Sertleştirilmiş ölçüm yüzeyleri ile zorlu koşullara dayanıklıdır. Ürünlerin kalibrasyon sertifikaları mevcuttur. Bu ürün grubu kapasitelerine göre üç modelden oluşur. Kapasitesine göre 0-150 mm (AS-322-06-2), 0-200 mm (AS-322-08-2) ve 0-300 mm (AS-322-12-2) modelleri sıralanır. Ölçeği 0,02 mm olan aletlerde hassasiyet AS-322-06-2 ve AS-322-08-2 modellerinde ±0,05 mm iken AS-322-12-2 modelindeyse ±0.08 mm olarak kaydediliyor.

 

AS-327 Dijital Derinlik kumpası

Derinlik ölçümünde dijital teknolojinin avantajlarını kullanabileceğiniz AS-327 serisi hassas ölçüm için ihtiyaç duyduğunuz her özelliğe sahip. Mikro leplenmiş ve sertleştirilmiş taban ve ölçüm yüzeyleri doğru sonuçlar almayı sağlar. İnç ve metrik dönüşümün kolayca tek tuşla yapıldığı model, LR 44 pil ile çalışıyor. Bu modelde kapasitesi 0-150 mm (AS-327-06-7), 0-200 mm (AS-327-08-7) ve 0-300 mm (AS-327-12-7) olan ürünler yer almaktadır. Bu ürünlerde ölçek 0,01 mm’dir.

 

AS-322 Tek Kanca Dijital Derinlik Kumpası

ASIMETO AS-322 TEK KANCA DİJİTAL DERİNLİK KUMPASI

ASIMETO AS-322 TEK KANCA DİJİTAL DERİNLİK KUMPASI

 

Asimeto’nun geliştirdiği bu dijital cihaz; özel ayarlanmış çene açıları ve kanca ucuyla iç kanal ve çeşitli derinliklerde ölçüm yapmayı kolaylaştırır. Ölçüm hassasiyeti göz önüne alınarak üretilen cihazlar, hareketli çenelerin iki tarafından okunabilmesiyle pratik kullanıma sahiptir. Sertleştirilmiş ölçüm yüzeyleriyle cihaz CR2032 tipi pil ile çalışır. Ürün grubu kapasitesine göre üç modelden oluşuyor. 0-150 mm kapasiteli AS-322-06-7, 0-200 mm kapasiteli AS-322-08-7 ve 0-300 mm kapasiteli AS-322-12-7 kodlu modeller mevcut. Bu modellerin tümü 0.01 mm ölçeği ile kullanılıyor.

 

Insize Derinlik Kumpası Ürünleri

sektörde geçmişi çok eski yıllara dayanmasa da takip ettiği kaliteli ürünü cazip fiyatlarla sunma politikasıyla Insize firması küresel pazarda konumunu güçlendiriyor. Uluslararası standartları karşılayan ve kalitesi garanti altında olan markanın ürünlerine Ata Teknik Hırdavat aracılığıyla Türkiye’de ulaşmak mümkün. Insize’ın geniş ürün grubundan mekanik ve dijital derinlik kumpası  çeşitlerinin iki örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

 

1240 Mekanik Derinlik Kumpası

INSIZE 1240 MEKANİK DERİNLİK KUMPASI

INSIZE 1240 MEKANİK DERİNLİK KUMPASI

Bu seri şirketin derinlik ölçüm kumpası ürün grubunun standart modeli olarak düşünülebilir. Paslanmaz çelikten üretilen aletin okuma yüzeyleri ise matlaştırılmış krom kaplamadır. Bu modelde hassasiyete göre iki alt model grubu bulunmaktadır. Hassasiyeti 0,02 mm olan ürün grubunda 0-150 mm (1240-1501), 0-200 mm (1240-2001) ve 0-300 mm (1240-3001) ölçüm aralığıyla üç çeşit bulunuyor. Diğer yandan hassasiyeti 0,05 mm olan grupta da 0-150 mm (1240-150), 0-200 mm (1240-200) ve 0-300 mm (1240-300) ölçüm aralığı mevcut.

 

1149 Su Geçirmez Dijital Derinlik Kumpası

INSIZE 1149 SU GEÇİRMEZ DİJİTAL DERİNLİK KUMPASI

INSIZE 1149 SU GEÇİRMEZ DİJİTAL DERİNLİK KUMPASI

Dijital derinlik kumpası ürünü olan bu model su geçirmez olması ve toza dayanıklı yapısıyla ön plana çıkıyor. IP67 model dijital makine kullanılan modelde ölçüm aralığı 0,01 mm. Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş aletin 0-150 mm (1149-150), 0-200 mm (1149-200) 0-300 mm (1149-300) olmak üzere üç çeşidi bulunuyor.